Kā veidojas fotogrāfu cenas?
70 eiro stundā? Es arī tā gribētu pelnīt! Šādus tekstus gadās dzirdēt ik pa laikam. Kāpēc fotogrāfi maksā tik dārgi? Vai viņi tiešām pelna 50-70 eiro stundā? Kāpēc fotogrāfu cenas tik ļoti atšķiras? Šis raksts zināmā mērā būs turpinājums iepriekšējam- šoreiz par to, kā veidojas fotogrāfu cenas.
Protams, nianses var atšķirties, bet pamatlietas būs vienādas. Jāsāk ar to, ka summa, ko samaksājat par stundas fotosesiju, nenozīmē, ka tik arī fotogrāfs stundā pelna. Katrā sesijā tiek ieguldīts daudz vairāk stundu- gan konsultācijas pirms sesijas, gan pēcapstrāde (vismaz divreiz vairāk laika kā bildējot). Ir arī neredzamā darba puse, kas nav saistīta tieši ar konkrēto klientu, bet ir nepieciešama biznesa uzturēšanai- mājaslapas papildināšana, mārketinga aktivitātes, izglītojošu materiālu sagatavošana un vēl daudz kas cits.
Profesionāli fotogrāfi maksā nodokļus. Ir vairāki veidi, kā to darīt, bet viens no biežāk izmantojamiem ir patentmaksa, kas šobrīd Rīgā strādājošam fotogrāfam ir 100 eiro mēnesī. Ja fotogrāfs ņem 50 eiro par sesiju, tad divas sesijas aiziet tikai nodokļu nomaksai vien. Papildus ir tekošie izdevumi- datorprogrammas (12 eiro mēnesī), transporta izdevumi, lai nokļūtu uz sesiju, mājaslapas hostings un uzturēšana u.c.
Fotogrāfu izdevumos jārēķina arī ieguldījumi tehnikā. Profesionāla līmeņa datori, monitori, kameras un objektīvi maksā ļoti dārgi (tūkstošos). Tehnika ar laiku nolietojas un mēdz sabojāties. Protams, arī ar iesācēju kameru labs fotogrāfs var tikt pie labām bildēm. Taču kvalitatīva kamera ļaus bildēt arī daudz sarežģītākos apstākļos. Pie tam parasti fotogrāfiem ir vismaz divas kameras lai gadījumā, ja viena saplīst, ir rezerves variants.
Lai kļūtu par labu fotogrāfu, ir ļoti daudz jāmācās, jālasa grāmatas, jāiet uz kursiem vai meistarklasēm, jāskatās video utt. Mācībās ir ieguldīts daudz stundu, tai skaitā bildējot bez maksas pieredzes gūšanai. Kā jebkurā biznesā, arī fotografējot, pirmie gadi bieži vien ir mīnusos, jo ieguldījumu ir daudz, bet ienākumu maz.
Fotogrāfu cenas ietekmē arī papildus pakalpojumi- vai fotogrāfs tikai sabildē un viss, vai arī pirms sesijas ir konsultācijas, pieejami apģērbi, make up, asistents, līdzi tiek ņemtas gaismas, cik bildes tiek atdotas utt. Ja fotogrāfs uztur savu studiju, tās ir papildus izmaksas, kas ir jānosedz.
Būtisks aspekts ir tas, ka fotogrāfiem ir regulāras virsstundas, nakts darbs un darbs brīvdienās. Parastos darbos šo apmaksā dubultā :) Īpaši izteikti tas ir kāzu fotogrāfiem, kas visas vasaras nedēļas nogales pavada nevis ar ģimeni pludmalē, bet strādājot 12-16 stundas dienā. Arī ģimeņu fotogrāfiem vairums sesiju notiek brīvdienās.
Un visbeidzot- fotogrāfa darbs ir uzņēmējdarbība tāpat kā jebkuram citam pakalpojumu sniedzējam- frizierim, manikīra speciālistam, kurpniekam vai santehniķim. Mēs taču neejam pie friziera un nelūdzam, lai nogriež mums matus bez maksas, jo šķēres taču viņam ir un darbs patīk. Tāpat arī fotogrāfam ir jāuztur sevi, jāmaksā nodokļi un jāsedz visas ar uzņēmējdarbību saistītās izmaksas.
Tas šoreiz īsumā arī viss. Ja tev ir kādi komentāri vai jautājumi, droši raksti, es priecāšos!